{"title":"Bulk Boxes \u0026 Pallet Deals","description":"","products":[{"product_id":"hainenko-800040bulk-value-40g-glue-stickpack-of-100","title":"Hainenko Value Wizard 40g Glue Stick Pack of 100 | PVP Washable School \u0026 Office Glue Sticks","description":"\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e100 × 40g Bulk Pack – Only £0.33 per Stick ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e100 glue sticks for £39.99 inc. VAT (£33.33 ex. VAT) – equivalent to approximately £0.33 per 40g glue stick ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA cost-effective bulk adhesive solution for schools, offices, nurseries, craft businesses and other organisations requiring dependable glue sticks in volume.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eHainenko Value Wizard 40g Glue Sticks feature a smooth glue lay-down and retractable stick design, providing clean and easy application with minimal mess.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eManufactured using a non-toxic PVP formula, the glue dries clear and remains repositionable for a short period, allowing adjustments before setting. The washable formula makes it particularly suitable for classroom and educational use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSupplied in a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ebulk pack of 100 × 40g glue sticks\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, providing excellent value for schools, offices and other high-volume users.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eNeed more? 200 and 300-stick bulk deals are available at lower prices per glue stick.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e100 × 40g glue sticks\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eApprox. £0.33 per stick ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eNon-toxic PVP adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSmooth and even glue application\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDries clear\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWashable formula\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eRepositionable for up to 2 minutes\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eRetractable twist-stick design\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for paper, card, photos and craft materials\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for schools, offices and educational environments\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eCommon Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSchools and classrooms\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eNurseries and educational establishments\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eArts and crafts\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eOffice use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePaper and card bonding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eScrapbooking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEducational projects\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGeneral stationery supplies\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWarehouses and packing stations\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e","brand":"Wizard","offers":[{"title":"Single","offer_id":57872797925708,"sku":"BT-PSXX-G371","price":39.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/443b7778.jpg?v=1782237653"},{"product_id":"trim-fix-high-temperature-adhesive-spray-bulk-box-of-24-x-500ml-cans","title":"Trim-Fix High Temperature Adhesive Spray | Bulk Box of 24 x 500ml Cans","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e24 × 500ml Trade Pack – Only £2.78 per Can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 cans for £79.99 inc. VAT (£66.66 ex. VAT) – equivalent to just £2.78 per 500ml can ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA cost-effective bulk option for automotive trimmers, upholsterers, furniture manufacturers, workshops and other professional users of Trim-Fix.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eTrim-Fix High Temperature Adhesive Spray is a premium contact adhesive formulated to provide a fast, strong and durable bond across a wide range of materials. Designed for demanding professional applications, it offers excellent heat resistance and reliable long-term performance, making it a trusted choice within the automotive and upholstery industries.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSuitable for bonding fabric, foam, carpet, leather, vinyl, felt, insulation and many other lightweight materials, Trim-Fix is ideal for vehicle headlinings, door cards, trim panels, seating, furniture manufacture and general workshop use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eNeed more? Our 48-can trade pack offers an even lower cost per can.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 × 500ml cans\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £2.78 per can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional high-temperature spray adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFast tack and strong bond\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent heat resistance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade performance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for a wide range of materials\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for automotive and upholstery applications\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEasy aerosol application\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent value for trade and commercial users\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eApplications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eVehicle headlinings\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDoor cards\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAutomotive trim\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eUpholstery\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFurniture manufacture\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCarpet installation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFoam bonding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLeather and vinyl\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMarine trimming\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCaravan and motorhome repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore upright in a cool, dry, well-ventilated area away from direct sunlight and sources of ignition. Follow all safety instructions on the product label.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"TRIM-FIX","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58950694764876,"sku":"100069","price":79.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/Unknown_05329f37-7342-48f7-b279-9f9f3a11eace.png?v=1790605029"},{"product_id":"the-ultimate-upholstery-adhesive-bonding-spray-bulk-box-of-24-x-500ml-cans","title":"The Ultimate Upholstery Adhesive Bonding Spray | Bulk Box of 24 x 500ml Cans","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e24 × 500ml Trade Pack – Only £2.50 per Can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 cans for £71.99 inc. VAT (£59.99 ex. VAT) – equivalent to just £2.50 per 500ml can ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA cost-effective bulk option for automotive trimmers, upholsterers, furniture manufacturers, workshops and other professional users requiring larger quantities of high-performance upholstery adhesive.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eThe Ultimate Upholstery Adhesive Bonding Spray is a premium contact adhesive formulated to provide a fast, strong and durable bond across a wide range of materials. Designed for demanding professional applications, it offers excellent heat resistance and reliable long-term performance, making it a trusted choice within the automotive and upholstery industries.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSuitable for bonding fabric, foam, carpet, leather, vinyl, felt, insulation and many other lightweight materials, The Ultimate Upholstery Adhesive is ideal for vehicle headlinings, door cards, trim panels, seating, furniture manufacture and general workshop use. The fast-tack formula helps speed up installation while providing a professional-quality finish.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eNeed more? Our 48-can trade pack reduces the unit price even further to just £2.39 per can ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 × 500ml cans\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £2.50 per can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£71.99 inc. VAT \/ £59.99 ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLower unit cost than the 12-pack\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional high-strength spray adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFast tack and strong bond\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent heat resistance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade performance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for a wide range of materials\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for upholstery and automotive applications\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEasy aerosol application\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent value for trade and commercial users\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eApplications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eVehicle headlinings\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDoor cards\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAutomotive trim\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eUpholstery\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFurniture manufacture\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCarpet installation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFoam bonding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLeather and vinyl\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMarine trimming\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCaravan and motorhome repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore upright in a cool, dry, well-ventilated area away from direct sunlight and sources of ignition. Follow all safety instructions on the product label.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"The Ultimate Upholstery Adhesive","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":57983231689036,"sku":"100070","price":71.99,"currency_code":"GBP","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/516-vkUvuRL._SL1500__1.jpg?v=1783259484"},{"product_id":"highlighter-pens-bulk-box-of-12-x-packs-of-48-assorted-highlighters","title":"Highlighter Pens | Bulk Box of 12 x Packs of 48 Assorted Highlighters","description":"\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eThese premium fluorescent highlighter pens are designed to make important text stand out with bright, highly visible ink. Featuring a versatile chisel tip, they allow you to create both broad highlights and fine underlines, making them perfect for studying, organising documents and everyday office tasks.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eEach pack contains \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e48 assorted highlighters\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e in \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eyellow, green, blue, pink and orange\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, providing a wide range of colours for colour-coding notes, paperwork and files. The quick-drying ink delivers smooth, consistent performance across most paper types.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ebulk box of 12 packs (576 highlighters total)\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this trade pack is ideal for schools, colleges, universities, offices, warehouses, businesses and organisations requiring large quantities of quality stationery.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eBulk box containing 12 packs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003e48 assorted highlighters per pack\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTotal of 576 highlighters\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eBright fluorescent ink\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAssorted colours\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eChisel tip for broad and fine highlighting\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSmooth, consistent ink flow\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for office, school and home use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional stationery quality\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eApplications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eOffice work\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSchools\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eColleges\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eUniversities\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eRevision and study\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFiling systems\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eColour coding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWarehouses\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eHome organisation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCommercial workplaces\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eStore horizontally with caps securely fitted when not in use. Keep away from excessive heat and direct sunlight.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003c\/h2\u003e","brand":"Hainenko","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":57983237292364,"sku":"WT-MREC-KXG6-3","price":108.99,"currency_code":"GBP","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/61pyDuNNI_L._AC_SL1500__3.jpg?v=1783259855"},{"product_id":"gladiator-aluminium-foil-tape-48mm-x-45m-bulk-box-of-24-rolls","title":"Gladiator Aluminium Foil Tape 48mm x 45m | Bulk Box of 24 Rolls","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e24 × 48mm x 45m Rolls – Only £2.00 per Roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 rolls for £47.99 ex. VAT (£57.59 inc. VAT) – equivalent to just £2.00 per roll ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA great-value bulk option for HVAC engineers, insulation installers, builders, facilities maintenance teams and commercial contractors requiring professional aluminium foil tape in volume.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eGladiator Aluminium Foil Tape is a premium self-adhesive aluminium tape engineered to provide a strong, long-lasting bond across a wide range of surfaces. Designed for demanding professional applications, it offers excellent adhesion, high temperature resistance and outstanding durability, making it a trusted choice for HVAC, insulation and commercial applications.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSuitable for sealing ductwork, insulation boards, ventilation systems, pipework and foil-faced insulation, this versatile tape also provides an effective moisture and vapour barrier while resisting heat, ageing and environmental conditions. Its high-performance adhesive delivers reliable results on metal, foil and other suitable surfaces.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ebulk box of 24 rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, with each roll measuring \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e48mm x 45m\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this trade pack provides \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,080 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e and excellent value for professional and commercial users.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 × 48mm x 45m rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £2.00 per roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£47.99 ex. VAT per bulk box\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,080 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional aluminium foil tape\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStrong high-performance adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent heat resistance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMoisture and vapour resistant\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for HVAC and insulation applications\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDurable aluminium foil backing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent value for trade and commercial users\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eApplications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eHVAC duct sealing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eVentilation systems\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFoil-faced insulation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePipe lagging\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAir conditioning systems\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eHeating systems\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eRefrigeration\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eVapour barrier sealing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGeneral industrial repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCommercial construction\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore in a cool, dry place away from direct sunlight. Keep rolls in their original packaging until required for use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Gladiator","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":57983252758860,"sku":"100071","price":57.59,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/61S-LWOo9cL._SL1000.webp?v=1783260134"},{"product_id":"magtape®-xtra™-cloth-matt-gaffer-tape-50mm-x-50m-bulk-box-of-24-rolls","title":"MAGTAPE® XTRA™ Black Matt Gaffer Tape 50mm x 50m – 24 Roll Bulk Box | Stage \u0026 Events","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e24 × 50mm x 50m Rolls – Only £6.25 per Roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 rolls of Black MAGTAPE® XTRA™ for £149.99 ex. VAT (£179.99 inc. VAT) – equivalent to approximately £6.25 per roll ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA great-value full trade box for theatres, production companies, AV technicians, live event crews, exhibition contractors and other professional users requiring high-performance gaffer tape in volume.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eMAGTAPE® XTRA™ Cloth Matt Gaffer Tape is trusted by theatre professionals, production crews, AV technicians and event contractors throughout the UK. Engineered with an \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eextra-high tack adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, it delivers exceptional holding power while remaining easy to handle and tear by hand.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eThe matt black finish helps minimise unwanted reflections under stage lighting, making it ideal for theatres, film sets, television studios, live events and exhibition environments.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eWhether securing cables, marking positions, protecting surfaces or carrying out temporary repairs, MAGTAPE® XTRA™ provides the professional performance required for demanding applications.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003efull trade box of 24 black rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, with each roll measuring \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e50mm x 50m\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this bulk pack provides \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e and excellent value for professional and commercial users.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 × 50mm x 50m rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £6.25 per roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£149.99 ex. VAT per trade box\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExtra-high tack adhesive for secure fixing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade cloth gaffer tape\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eNon-reflective matt black finish\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEasy to tear by hand\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStrong and flexible cloth backing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent conformability on uneven surfaces\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for stage, theatre and production environments\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for cable management and temporary repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFull trade box quantity\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eCommon Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTheatre productions\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLive events and concerts\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTelevision and film production\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExhibition and trade show installations\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCable management\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStage floor marking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSet construction\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAV and lighting installations\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTemporary repairs and maintenance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore in a cool, dry place away from direct sunlight and excessive heat. Keep rolls in their original packaging until required for use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Magtape","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":57983399002444,"sku":"I0-1TZS-9L0F-4","price":179.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/MagTapeXtraMattGafferTape-50mmx50m-2025Core-MattBlack_1_70f957fd-5d18-467b-a7f8-9849ce9c382e.webp?v=1783261244"},{"product_id":"trim-fix-high-temperature-adhesive-spray-bulk-box-of-48-x-500ml-cans","title":"Trim-Fix High Temperature Adhesive Spray | Bulk Box of 48 x 500ml Cans","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e48 × 500ml Trade Pack – Only £2.71 per Can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e48 cans for £155.99 inc. VAT (£129.99 ex. VAT) – equivalent to just £2.71 per 500ml can ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eOur \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ebest-value bulk option\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, giving professional and trade customers a lower cost per can than the 24-pack. Ideal for businesses using Trim-Fix regularly or purchasing larger quantities for stock.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eTrim-Fix High Temperature Adhesive Spray is a premium contact adhesive formulated to provide a fast, strong and durable bond across a wide range of materials. Designed for demanding professional applications, it offers excellent heat resistance and reliable long-term performance, making it a trusted choice within the automotive and upholstery industries.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSuitable for bonding fabric, foam, carpet, leather, vinyl, felt, insulation and many other lightweight materials, Trim-Fix is ideal for vehicle headlinings, door cards, trim panels, seating, furniture manufacture and general workshop use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e48 × 500ml cans\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £2.71 per can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eLower cost per can than the 24-pack\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eBest-value option for higher-volume users\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional high-temperature spray adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFast tack and strong bond\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent heat resistance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade performance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for a wide range of materials\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for automotive and upholstery applications\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEasy aerosol application\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eApplications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eVehicle headlinings\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDoor cards\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAutomotive trim\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eUpholstery\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFurniture manufacture\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCarpet installation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFoam bonding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLeather and vinyl\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMarine trimming\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCaravan and motorhome repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore upright in a cool, dry, well-ventilated area away from direct sunlight and sources of ignition. Follow all safety instructions on the product label.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"TRIM-FIX","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58950697582924,"sku":"983226","price":155.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/Unknown_587016eb-d5ec-4a47-bef7-7602365d35db.png?v=1790605007"},{"product_id":"trim-fix-high-temperature-adhesive-spray-500ml-462-cans-quarter-pallet-bulk-deal","title":"Trim-Fix High Temperature Adhesive Spray 500ml – 462 Cans Quarter Pallet Bulk Deal","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eQuarter Pallet – 462 × 500ml | £2.55 per Can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e462 cans at just £2.55 each ex. VAT – £1,178.10 ex. VAT per quarter pallet.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA high-volume trade deal for automotive trimmers, upholsterers, distributors, retailers and commercial users looking to purchase Trim-Fix at a significantly reduced unit cost.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eTrim-Fix High Temperature Adhesive Spray is a professional contact adhesive formulated to provide a fast, strong and durable bond across a wide range of materials. Its excellent heat resistance makes it particularly suited to demanding automotive and upholstery applications.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSuitable for bonding fabric, foam, carpet, leather, vinyl, felt, insulation and many other lightweight materials. Ideal for vehicle headlinings, door cards, trim panels, seating, furniture manufacture and general workshop use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eDeal Summary\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eQuantity: 462 × 500ml cans\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice per can: £2.55 ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTotal: £1,178.10 ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eHigh-temperature professional adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent bulk-buy value\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for regular commercial use or resale\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLarger half and full pallet deals available with further unit savings\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e","brand":"TRIM-FIX","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58950716686668,"sku":"983227","price":1413.72,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/Unknown_d88c9429-38be-47d1-819f-ba9d06aa8246.png?v=1790604986"},{"product_id":"trim-fix-high-temperature-adhesive-spray-500ml-924-cans-half-pallet-bulk-deal","title":"Trim-Fix High Temperature Adhesive Spray 500ml – 924 Cans Half Pallet Bulk Deal","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eHalf Pallet – 924 × 500ml | £2.45 per Can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e924 cans at just £2.45 each ex. VAT – £2,263.80 ex. VAT per half pallet.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eOur half-pallet deal reduces the unit cost to \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£2.45 per can\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, making it an excellent option for higher-volume automotive trimmers, upholstery businesses, distributors, retailers and other commercial users.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eTrim-Fix High Temperature Adhesive Spray is a professional contact adhesive formulated to provide a fast, strong and durable bond across a wide range of materials. Its excellent heat resistance makes it particularly suited to demanding automotive and upholstery applications.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSuitable for bonding fabric, foam, carpet, leather, vinyl, felt, insulation and many other lightweight materials. Ideal for vehicle headlinings, door cards, trim panels, seating, furniture manufacture and general workshop use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eDeal Summary\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eQuantity: 924 × 500ml cans\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice per can: £2.45 ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTotal: £2,263.80 ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eSave \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e10p per can\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e compared with the quarter-pallet rate\u003c\/span\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eHigh-temperature professional adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent bulk-buy value\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for high-volume commercial use or resale\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFull pallet pricing available for our lowest unit cost\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e","brand":"TRIM-FIX","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58950740902220,"sku":"983228","price":2716.56,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/Unknown_18e0dbe9-c1bc-45fa-8e67-f12efa7ccdb7.png?v=1790604958"},{"product_id":"trim-fix-high-temperature-adhesive-spray-500ml-1848-cans-full-pallet-bulk-deal","title":"Trim-Fix High Temperature Adhesive Spray 500ml – 1848 Cans Full Pallet Bulk Deal","description":"\u003cp\u003e\u003cimg\u003e\u003cmeta charset=\"UTF-8\"\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eFull Pallet – 1,848 × 500ml | £2.35 per Can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,848 cans at just £2.35 each ex. VAT – £4,342.80 ex. VAT per full pallet.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eOur \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ebest-value Trim-Fix bulk deal\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, reducing the price to just \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£2.35 per 500ml can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. Designed for distributors, resellers, large automotive and upholstery operations and other high-volume commercial customers.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eTrim-Fix High Temperature Adhesive Spray is a professional contact adhesive formulated to provide a fast, strong and durable bond across a wide range of materials. Its excellent heat resistance makes it particularly suited to demanding automotive and upholstery applications.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSuitable for bonding fabric, foam, carpet, leather, vinyl, felt, insulation and many other lightweight materials. Ideal for vehicle headlinings, door cards, trim panels, seating, furniture manufacture and general workshop use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eDeal Summary\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eQuantity: 1,848 × 500ml cans\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice per can: £2.35 ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTotal: £4,342.80 ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eLowest available price per can\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eSave \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e20p per can\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e compared with the quarter-pallet rate\u003c\/span\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eHigh-temperature professional adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for distribution, resale and high-volume commercial use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMaximum saving for pallet-volume purchasing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e","brand":"TRIM-FIX","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58950754697548,"sku":"983229","price":5211.36,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/Unknown_21c6e81d-ad98-4c24-9650-1ff25dd3e68a.png?v=1790604939"},{"product_id":"trim-fix-high-temperature-adhesive-spray-500ml-12-pack-bulk-trade-box","title":"Trim-Fix High Temperature Adhesive Spray 500ml – 12 Pack Bulk Trade Box","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e12 × 500ml Trade Pack – Only £2.91 per Can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e12 cans at just £2.91 each ex. VAT – £34.92 ex. VAT per 12-pack.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA great-value bulk option for automotive trimmers, upholsterers, furniture manufacturers, workshops and other professional users looking for Trim-Fix High Temperature Adhesive Spray at a competitive trade price.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eTrim-Fix High Temperature Adhesive Spray is a premium contact adhesive formulated to provide a fast, strong and durable bond across a wide range of materials. Designed for demanding professional applications, it offers excellent heat resistance and reliable long-term performance, making it a trusted choice within the automotive and upholstery industries.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSuitable for bonding fabric, foam, carpet, leather, vinyl, felt, insulation and many other lightweight materials, Trim-Fix is ideal for vehicle headlinings, door cards, trim panels, seating, furniture manufacture and general workshop use. The fast-tack formula helps speed up installation while providing a professional-quality finish.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eNeed a larger quantity? 24-pack, 48-pack and pallet deals are also available with lower prices per can.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e12 × 500ml cans\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £2.91 per can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional high-temperature spray adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFast tack and strong bond\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent heat resistance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade performance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for a wide range of materials\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for automotive and upholstery applications\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEasy aerosol application\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent value for trade and commercial users\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eApplications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eVehicle headlinings\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDoor cards\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAutomotive trim\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eUpholstery\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFurniture manufacture\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCarpet installation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFoam bonding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLeather and vinyl\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMarine trimming\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCaravan and motorhome repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore upright in a cool, dry, well-ventilated area away from direct sunlight and sources of ignition. Follow all safety instructions on the product label.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"TRIM-FIX","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58950770655564,"sku":"74-VECW-768G","price":41.9,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/Unknown.png?v=1790604904"},{"product_id":"the-ultimate-upholstery-adhesive-bonding-spray-bulk-box-of-12-x-500ml-cans","title":"The Ultimate Upholstery Adhesive Bonding Spray | Bulk Box of 12 x 500ml Cans","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e12 × 500ml Trade Pack – Only £2.59 per Can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e12 cans at just £2.59 each ex. VAT – £31.08 ex. VAT per 12-pack.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA great-value bulk option for automotive trimmers, upholsterers, furniture manufacturers, workshops and other professional users looking for high-performance upholstery adhesive at a competitive trade price.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eThe Ultimate Upholstery Adhesive Bonding Spray is a premium contact adhesive formulated to provide a fast, strong and durable bond across a wide range of materials. Designed for demanding professional applications, it offers excellent heat resistance and reliable long-term performance, making it a trusted choice within the automotive and upholstery industries.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSuitable for bonding fabric, foam, carpet, leather, vinyl, felt, insulation and many other lightweight materials, The Ultimate Upholstery Adhesive is ideal for vehicle headlinings, door cards, trim panels, seating, furniture manufacture and general workshop use. The fast-tack formula helps speed up installation while providing a professional-quality finish.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eNeed a larger quantity? 24-pack and 48-pack trade deals are also available with lower prices per can.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e12 × 500ml cans\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £2.59 per can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional high-strength spray adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFast tack and strong bond\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent heat resistance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade performance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for a wide range of materials\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for upholstery and automotive applications\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEasy aerosol application\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent value for trade and commercial users\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eApplications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eVehicle headlinings\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDoor cards\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAutomotive trim\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eUpholstery\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFurniture manufacture\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCarpet installation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFoam bonding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLeather and vinyl\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMarine trimming\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCaravan and motorhome repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore upright in a cool, dry, well-ventilated area away from direct sunlight and sources of ignition. Follow all safety instructions on the product label.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"The Ultimate Upholstery Adhesive","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58950941835596,"sku":"983230","price":37.29,"currency_code":"GBP","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/516-vkUvuRL._SL1500__1.webp?v=1790373988"},{"product_id":"the-ultimate-upholstery-adhesive-bonding-spray-bulk-box-of-48-x-500ml-cans","title":"The Ultimate Upholstery Adhesive Bonding Spray | Bulk Box of 48 x 500ml Cans","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e48 × 500ml Trade Pack – Only £2.39 per Can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e48 cans at just £2.39 each ex. VAT – £114.72 ex. VAT per 48-pack.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eOur \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ebest-value bulk box option\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, reducing the unit price to just \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£2.39 per 500ml can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. Ideal for automotive trimmers, upholstery businesses, furniture manufacturers and commercial workshops with regular or higher-volume adhesive requirements.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eThe Ultimate Upholstery Adhesive Bonding Spray is a premium contact adhesive formulated to provide a fast, strong and durable bond across a wide range of materials. Designed for demanding professional applications, it offers excellent heat resistance and reliable long-term performance, making it a trusted choice within the automotive and upholstery industries.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSuitable for bonding fabric, foam, carpet, leather, vinyl, felt, insulation and many other lightweight materials, The Ultimate Upholstery Adhesive is ideal for vehicle headlinings, door cards, trim panels, seating, furniture manufacture and general workshop use. The fast-tack formula helps speed up installation while providing a professional-quality finish.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e48 × 500ml cans\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £2.39 per can ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eLowest unit price of our 12, 24 and 48-can trade packs\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional high-strength spray adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFast tack and strong bond\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent heat resistance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade performance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for a wide range of materials\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for upholstery and automotive applications\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEasy aerosol application\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent value for higher-volume trade users\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eApplications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eVehicle headlinings\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDoor cards\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAutomotive trim\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eUpholstery\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFurniture manufacture\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCarpet installation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFoam bonding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLeather and vinyl\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMarine trimming\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCaravan and motorhome repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore upright in a cool, dry, well-ventilated area away from direct sunlight and sources of ignition. Follow all safety instructions on the product label.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"The Ultimate Upholstery Adhesive","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58950953992524,"sku":"983231","price":137.66,"currency_code":"GBP","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/516-vkUvuRL._SL1500__1_b78bd15c-aeff-44ea-8df7-1d3fd863481e.webp?v=1790374216"},{"product_id":"hainenko-value-wizard-40g-glue-sticks-200-pack-pvp-washable-school-office-glue-sticks","title":"Hainenko Value Wizard 40g Glue Sticks – 200 Pack | PVP Washable School \u0026 Office Glue Sticks","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e200 × 40g Bulk Pack – Only £0.32 per Stick ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e200 glue sticks for £77.98 inc. VAT (£64.98 ex. VAT) – equivalent to approximately £0.32 per 40g glue stick ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA great-value bulk option for schools, nurseries, offices, educational establishments, craft businesses and other organisations requiring larger quantities of glue sticks.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eHainenko Value Wizard 40g Glue Sticks feature a smooth glue lay-down and retractable stick design, providing clean and easy application with minimal mess.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eManufactured using a non-toxic PVP formula, the glue dries clear and remains repositionable for a short period, allowing adjustments before setting. The washable formula makes it particularly suitable for classroom and educational use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSupplied as \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e2 bulk packs of 100, providing 200 × 40g glue sticks in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. At approximately \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£0.32 per stick ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, the 200-pack offers a lower unit cost than purchasing the 100-pack.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eNeed more? Our 300-stick bulk deal reduces the unit price even further.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e200 × 40g glue sticks\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eApprox. £0.32 per stick ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eSupplied as 2 × 100-stick packs\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLower unit cost than the 100-pack\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eNon-toxic PVP adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSmooth and even glue application\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDries clear\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWashable formula\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eRepositionable for up to 2 minutes\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eRetractable twist-stick design\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for paper, card, photos and craft materials\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for schools, offices and educational environments\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eCommon Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSchools and classrooms\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eNurseries and educational establishments\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eArts and crafts\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eOffice use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePaper and card bonding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eScrapbooking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEducational projects\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGeneral stationery supplies\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWarehouses and packing stations\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e","brand":"Wizard","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58956117836108,"sku":"983233","price":77.98,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/81EJincgZrL._AC_SL1500.avif?v=1790447111"},{"product_id":"hainenko-value-wizard-40g-glue-sticks-300-pack-pvp-washable-school-office-glue-sticks","title":"Hainenko Value Wizard 40g Glue Sticks – 300 Pack | PVP Washable School \u0026 Office Glue Sticks","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e300 × 40g Bulk Pack – Only £0.31 per Stick ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e300 glue sticks for £111.58 inc. VAT (£92.98 ex. VAT) – equivalent to approximately £0.31 per 40g glue stick ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eOur \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ebest-value bulk option\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, designed for schools, nurseries, educational establishments, offices, craft businesses and other organisations with high-volume glue stick requirements.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eHainenko Value Wizard 40g Glue Sticks feature a smooth glue lay-down and retractable stick design, providing clean and easy application with minimal mess.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eManufactured using a non-toxic PVP formula, the glue dries clear and remains repositionable for a short period, allowing adjustments before setting. The washable formula makes it particularly suitable for classroom and educational use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSupplied as \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e3 bulk packs of 100, providing 300 × 40g glue sticks in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. At approximately \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£0.31 per stick ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this is the lowest unit price across our 100, 200 and 300-stick bulk packs.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e300 × 40g glue sticks\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eApprox. £0.31 per stick ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eSupplied as 3 × 100-stick packs\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eLowest unit price across our bulk pack options\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eNon-toxic PVP adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSmooth and even glue application\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDries clear\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWashable formula\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eRepositionable for up to 2 minutes\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eRetractable twist-stick design\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for paper, card, photos and craft materials\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for schools, offices and educational environments\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eCommon Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSchools and classrooms\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eNurseries and educational establishments\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eArts and crafts\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eOffice use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePaper and card bonding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eScrapbooking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEducational projects\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGeneral stationery supplies\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWarehouses and packing stations\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e","brand":"Wizard","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58956126191948,"sku":"983234","price":111.58,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/81EJincgZrL._AC_SL1500_dfe52419-94e7-480d-9861-278be851bb03.avif?v=1790448432"},{"product_id":"magtape®-matt-500-black-cloth-tape-24-roll-bulk-box-stage-events-production","title":"MAGTAPE® Matt 500 Black Cloth Tape 50mm x 50m – 24 Roll Bulk Box | Stage \u0026 Events","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e24 × 50mm x 50m Rolls – Only £7.08 per Roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 rolls of Black MAGTAPE® Matt 500 for £169.99 ex. VAT (£203.99 inc. VAT) – equivalent to approximately £7.08 per roll ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA professional bulk tape solution for theatres, production companies, film and TV crews, live events, exhibition contractors, AV companies and other high-volume professional users.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eMAGTAPE® Matt 500 is a professional matt cloth tape designed for demanding stage, event and production environments. Its low-reflective matt black finish helps minimise unwanted light reflection, making it particularly well suited to theatres, studios, film sets, live productions and other applications where a discreet professional finish is required.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eDesigned to provide dependable adhesion and durability in professional environments, MAGTAPE® Matt 500 is a versatile choice for securing, marking, temporary fixing and general production use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003efull trade box of 24 black rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, with each roll measuring \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e50mm x 50m\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this bulk pack provides an impressive \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e and is ideal for professional users requiring MAGTAPE® Matt 500 in volume.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 × 50mm x 50m rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £7.08 per roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£169.99 ex. VAT per trade box\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional matt cloth tape\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLow-reflective matt black finish\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDesigned for professional stage and production use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStrong and dependable adhesion\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDurable cloth construction\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for temporary fixing, securing and marking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for high-volume professional users\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFull trade box quantity\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eApplications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTheatre and stage production\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFilm and television sets\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLive events\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eConcerts and touring productions\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAV and production companies\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStudios\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExhibitions and trade shows\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSet building and production\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCable and equipment management\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGeneral professional production use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore in a cool, dry place away from direct sunlight and excessive heat. Keep rolls in their original packaging until required for use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Magtape","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58956189172044,"sku":"982850","price":203.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/Image_23-06-2026_at_19.57.webp?v=1790450740"},{"product_id":"magtape®-matt-500-white-cloth-tape-50mm-x-50m-24-roll-bulk-box-stage-events","title":"MAGTAPE® Matt 500 White Cloth Tape 50mm x 50m – 24 Roll Bulk Box | Stage \u0026 Events","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e24 × 50mm x 50m Rolls – Only £7.08 per Roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 rolls of White MAGTAPE® Matt 500 for £169.99 ex. VAT (£203.99 inc. VAT) – equivalent to approximately £7.08 per roll ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA professional bulk tape solution for theatres, production companies, film and TV crews, live events, exhibition contractors, AV companies and other high-volume professional users.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eMAGTAPE® Matt 500 is a professional matt cloth tape designed for demanding stage, event and production environments. Its matt finish helps minimise unwanted light reflection, making it particularly well suited to theatres, studios, film sets, live productions and other applications where a clean, professional finish is required.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eDesigned to provide dependable adhesion and durability in professional environments, MAGTAPE® Matt 500 is a versatile choice for securing, marking, temporary fixing and general production use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003efull trade box of 24 white rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, with each roll measuring \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e50mm x 50m\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this bulk pack provides an impressive \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e and is ideal for professional users requiring MAGTAPE® Matt 500 in volume.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 × 50mm x 50m rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £7.08 per roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£169.99 ex. VAT per trade box\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional matt cloth tape\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMatt white finish\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDesigned for professional stage and production use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStrong and dependable adhesion\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDurable cloth construction\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for temporary fixing, securing and marking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for high-volume professional users\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFull trade box quantity\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eApplications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTheatre and stage production\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFilm and television sets\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLive events\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eConcerts and touring productions\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAV and production companies\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStudios\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExhibitions and trade shows\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSet building and production\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCable and equipment management\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGeneral professional production use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore in a cool, dry place away from direct sunlight and excessive heat. Keep rolls in their original packaging until required for use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Kirkstall Commerce","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58956210143564,"sku":"982855","price":203.99,"currency_code":"GBP","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/Image_23-06-2026_at_19.57_4ce3e658-43a3-4059-b884-d15905991f49.webp?v=1790451154"},{"product_id":"magtape®-xtra™-white-matt-gaffer-tape-50mm-x-50m-24-roll-bulk-box-stage-events","title":"MAGTAPE® XTRA™ White Matt Gaffer Tape 50mm x 50m – 24 Roll Bulk Box | Stage \u0026 Events","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e24 × 50mm x 50m Rolls – Only £6.25 per Roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 rolls of White MAGTAPE® XTRA™ for £149.99 ex. VAT (£179.99 inc. VAT) – equivalent to approximately £6.25 per roll ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eA great-value full trade box for theatres, production companies, AV technicians, live event crews, exhibition contractors and other professional users requiring high-performance gaffer tape in volume.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eMAGTAPE® XTRA™ Cloth Matt Gaffer Tape is trusted by theatre professionals, production crews, AV technicians and event contractors throughout the UK. Engineered with an \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eextra-high tack adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, it delivers exceptional holding power while remaining easy to handle and tear by hand.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eThe matt white finish helps minimise unwanted reflections under stage lighting, making it ideal for theatres, film sets, television studios, live events and exhibition environments where a clean, professional finish is required.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eWhether securing cables, marking positions, protecting surfaces or carrying out temporary repairs, MAGTAPE® XTRA™ provides the professional performance required for demanding applications.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003efull trade box of 24 white rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, with each roll measuring \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e50mm x 50m\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this bulk pack provides \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e and excellent value for professional and commercial users.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 × 50mm x 50m rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £6.25 per roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£149.99 ex. VAT per trade box\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExtra-high tack adhesive for secure fixing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade cloth gaffer tape\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eNon-reflective matt white finish\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEasy to tear by hand\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStrong and flexible cloth backing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent conformability on uneven surfaces\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for stage, theatre and production environments\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for cable management and temporary repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFull trade box quantity\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eCommon Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTheatre productions\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLive events and concerts\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTelevision and film production\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExhibition and trade show installations\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCable management\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStage floor marking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSet construction\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAV and lighting installations\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTemporary repairs and maintenance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore in a cool, dry place away from direct sunlight and excessive heat. Keep rolls in their original packaging until required for use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Magtape","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58956216336716,"sku":"100072","price":189.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/3c96f96e_1.webp?v=1790451926"},{"product_id":"gladiator-black-duct-tape-48mm-x-50m-24-roll-bulk-box-heavy-duty-cloth-repair-tape","title":"Gladiator Black Duct Tape 48mm x 50m – 24 Roll Bulk Box | Heavy Duty Cloth Repair Tape","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e24 × 48mm x 50m Rolls – Only £1.67 per Roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 rolls of Black Gladiator Duct Tape for £39.99 ex. VAT (£47.99 inc. VAT) – equivalent to approximately £1.67 per roll ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eAn excellent-value full trade box for contractors, warehouses, maintenance teams, construction companies, facilities management, workshops and other businesses using heavy-duty duct tape in volume.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eGladiator Duct Tape 48mm x 50m is a versatile \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eheavy-duty cloth repair tape\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e suitable for a wide range of repair, maintenance, sealing and general-purpose applications.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eFeaturing a durable waterproof backing and strong high-tack adhesive, it provides excellent holding power on a variety of surfaces including metal, plastic, wood and packaging materials. Whether used for temporary repairs, bundling materials, securing items or general maintenance tasks, Gladiator Duct Tape delivers dependable performance in demanding environments.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003efull trade box of 24 black rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, with each roll measuring \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e48mm x 50m\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this bulk pack provides \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of duct tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e at a highly competitive trade price.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 × 48mm x 50m rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £1.67 per roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£39.99 ex. VAT per trade box\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eHeavy-duty cloth duct tape\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStrong high-tack adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWaterproof backing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDurable and tear-resistant\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for indoor and outdoor use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent adhesion to a wide range of surfaces\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for repairs and maintenance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade performance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFull trade box quantity\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eCommon Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGeneral repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWarehouse maintenance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eConstruction projects\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePackaging and bundling\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTemporary fixes\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSealing applications\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCable management\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEquipment repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDIY projects\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIndustrial maintenance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFacilities management\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWorkshop use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore in a cool, dry place away from direct sunlight and excessive heat. Keep rolls in their original packaging until required for use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Gladiator","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58956253364556,"sku":"983235","price":47.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/s-l1600-2026-09-26T205806.078.webp?v=1790452705"},{"product_id":"gladiator-silver-duct-tape-48mm-x-50m-24-roll-bulk-box-heavy-duty-cloth-repair-tape","title":"Gladiator Silver Duct Tape 48mm x 50m – 24 Roll Bulk Box | Heavy Duty Cloth Repair Tape","description":"\u003ch2\u003e\u003cspan\u003e24 × 48mm x 50m Rolls – Only £1.67 per Roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 rolls of Silver Gladiator Duct Tape for £39.99 ex. VAT (£47.99 inc. VAT) – equivalent to approximately £1.67 per roll ex. VAT.\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eAn excellent-value full trade box for contractors, warehouses, maintenance teams, construction companies, facilities management, workshops and other businesses using heavy-duty duct tape in volume.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eGladiator Duct Tape 48mm x 50m is a versatile \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eheavy-duty cloth repair tape\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e suitable for a wide range of repair, maintenance, sealing and general-purpose applications.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eFeaturing a durable waterproof backing and strong high-tack adhesive, it provides excellent holding power on a variety of surfaces including metal, plastic, wood and packaging materials. Whether used for temporary repairs, bundling materials, securing items or general maintenance tasks, Gladiator Duct Tape delivers dependable performance in demanding environments.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"isSelectedEnd\"\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003efull trade box of 24 silver rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, with each roll measuring \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e48mm x 50m\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this bulk pack provides \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of duct tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e at a highly competitive trade price.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 × 48mm x 50m rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £1.67 per roll ex. VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£39.99 ex. VAT per trade box\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eHeavy-duty cloth duct tape\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStrong high-tack adhesive\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWaterproof backing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDurable and tear-resistant\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for indoor and outdoor use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent adhesion to a wide range of surfaces\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for repairs and maintenance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade performance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFull trade box quantity\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eCommon Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGeneral repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWarehouse maintenance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eConstruction projects\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePackaging and bundling\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTemporary fixes\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSealing applications\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCable management\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEquipment repairs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDIY projects\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIndustrial maintenance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFacilities management\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWorkshop use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cdiv\u003e\u003chr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore in a cool, dry place away from direct sunlight and excessive heat. Keep rolls in their original packaging until required for use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Gladiator","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58956288164172,"sku":"983236","price":47.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/73676b.webp?v=1790453373"},{"product_id":"le-mark-pink-pvc-electrical-insulation-tape-19mm-x-33m-12-rolls","title":"Le Mark Pink PVC Electrical Insulation Tape 19mm x 33m – 12 Rolls","description":"\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eLe Mark Pink PVC Electrical Insulation Tape 19mm x 33m – 12 Rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£11.49 ex VAT per pack of 12 rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£13.79 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJust £0.96 ex VAT per 33m roll\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eLe Mark Pink PVC Electrical Insulation Tape\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e is a professional-grade tape designed for electrical insulation, cable identification, colour coding and general electrical applications.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003etrade pack of 12 x 33m rolls for £11.49 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, each pack provides \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e396 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, working out at just \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£0.96 ex VAT per roll\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eManufactured from premium-quality PVC, the tape is \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eflame retardant, flexible and conformable\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, making it easy to wrap around cables and irregular surfaces. It can also be torn by hand for quick and convenient application.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eThe tape is \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBS EN 60454 compliant and RoHS compliant\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, making it ideal for electricians, electrical contractors, maintenance teams, workshops and other professional users.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTrade Pack: 12 rolls for £11.49 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £0.96 ex VAT per roll\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003e12 x 19mm x 33m rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e396 metres total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade PVC electrical insulation tape\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eBS EN 60454 compliant\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eRoHS compliant\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFlame retardant\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFlexible and conformable\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEasy to tear by hand\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eBright pink for easy identification and colour coding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIndividually wrapped rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTypical Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eElectrical insulation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCable and wire identification\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eColour coding\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCable organisation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eElectrical installation and maintenance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWorkshop and general-purpose use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Contents:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 12 x Pink 19mm x 33m rolls\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Price:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e £11.49 ex VAT \/ £13.79 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice Per Roll:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e £0.96 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTotal Tape Length:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 396m\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Le Mark","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58976293847372,"sku":"983012","price":11.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/71_CKKbKJML._SX522.jpg?v=1790623911"},{"product_id":"magtape®-matt-500-white-cloth-tape-25mm-x-50m-24-roll-bulk-box-stage-events","title":"MAGTAPE® Matt 500 White Cloth Tape 25mm x 50m – 24 Roll Bulk Box | Stage \u0026 Events","description":"\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eMAGTAPE® Matt 500 White Gaffer Tape 25mm x 50m – 24 Rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£89.99 ex VAT per pack of 24 rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£107.99 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJust £3.75 ex VAT per 50m roll\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eMAGTAPE® Matt 500 White\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e is a professional matt-finish gaffer tape from Le Mark, designed for demanding \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003estage, theatre, film, TV, events and production applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eIts \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003enon-reflective matt surface\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e makes it particularly suitable for environments where unwanted light reflection needs to be minimised. The tape combines strong adhesion with flexibility and clean handling, making it suitable for securing cables, marking positions, temporary fixing and general production use.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003etrade case of 24 x 25mm x 50m rolls for £89.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, providing \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e and working out at just \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£3.75 ex VAT per roll\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTrade Pack: 24 rolls for £89.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £3.75 ex VAT per roll\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003e25mm width x 50m length\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres total per case\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional matt gaffer tape\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eNon-reflective matt finish\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStrong adhesion\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFlexible and conformable\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEasy to tear by hand\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDesigned for professional entertainment and production environments\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWhite colour for highly visible marking and identification\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eGenuine \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eLe Mark MAGTAPE® Matt 500\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTypical Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStage and theatre productions\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFilm and television sets\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLive events and exhibitions\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCable securing and management\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFloor and position marking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTemporary fixing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEquipment identification\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProduction and backstage use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBrand:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Le Mark\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eRange:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e MAGTAPE® Matt 500\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eColour:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e White\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eSize:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 25mm x 50m\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Quantity:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 24 rolls\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTotal Length:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 1,200m\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Price:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e £89.99 ex VAT \/ £107.99 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice Per Roll:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Approx. £3.75 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Le Mark","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58976363184460,"sku":"982927","price":107.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/71JrY6wJE5L._AC_SL1500__2.jpg?v=1790625309"},{"product_id":"magtape®-matt-500-black-cloth-tape-25mm-x-50m-24-roll-bulk-box-stage-events","title":"MAGTAPE® Matt 500 Black Cloth Tape 25mm x 50m – 24 Roll Bulk Box | Stage \u0026 Events","description":"\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eMAGTAPE® Matt 500 Black Cloth Tape 25mm x 50m – 24 Roll Bulk Box | Stage \u0026amp; Events\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£89.99 ex VAT per box of 24 rolls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£107.99 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJust £3.75 ex VAT per 50m roll\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eMAGTAPE® Matt 500 Black\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e is a professional matt-finish cloth tape from Le Mark, designed for demanding \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003estage, theatre, film, TV, live events and production applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eThe \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003enon-reflective matt black finish\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e makes it particularly suited to environments where discreet fixing and minimal light reflection are important. It is ideal for securing cables, temporary fixing, equipment marking and a wide range of backstage and production tasks.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24 roll bulk box for £89.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, with each roll measuring \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e25mm x 50m\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. That's \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres of professional cloth tape in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, working out at just \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£3.75 ex VAT per roll\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBulk Box: 24 rolls for £89.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £3.75 ex VAT per 50m roll\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003e25mm width x 50m length\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,200 metres total per box\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional-grade cloth tape\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eNon-reflective matt black finish\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStrong adhesion\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFlexible and conformable\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEasy to tear by hand\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for discreet cable securing and temporary fixing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDesigned for professional stage and production environments\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eGenuine \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eLe Mark MAGTAPE® Matt 500\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTypical Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStage and theatre productions\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFilm and television sets\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLive events and concerts\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExhibitions\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCable securing and management\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTemporary fixing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eEquipment and position marking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eBackstage and production use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBrand:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Le Mark\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eRange:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e MAGTAPE® Matt 500\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eColour:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Black\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eSize:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 25mm x 50m\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Quantity:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 24 rolls\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTotal Length:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 1,200m\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Price:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e £89.99 ex VAT \/ £107.99 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice Per Roll:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Approx. £3.75 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003e\u003c\/h3\u003e","brand":"Le Mark","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58976367837516,"sku":"982922","price":107.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/71u5C8b3gWL._AC_SL1500__2.jpg?v=1790625481"},{"product_id":"hainenko-ikon-k90-black-fine-permanent-markers-20-x-10-packs-200-markers-bulk-box","title":"Hainenko IKON K90 Black Fine Permanent Markers – 20 x 10 Packs (200 Markers) | Bulk Box","description":"\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eHainenko IKON K90 Black Fine Permanent Markers – 20 x 10 Packs (200 Markers) | Bulk Box\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£49.99 ex VAT per bulk pack\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£59.99 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJust £2.50 ex VAT per box of 10\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £0.25 ex VAT per marker\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eHainenko IKON K90 Fine Permanent Markers\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e are tough, fine-point black permanent markers designed for precise, permanent marking across a wide range of everyday, commercial and workplace applications.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eEach marker features a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003efine 0.8mm line width\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, making the K90 particularly useful where greater precision is required than with a standard broad permanent marker. Hainenko specifically recommends the K90 for \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003emarking CDs and DVDs as well as other fine permanent marking applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eSupplied as \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e20 boxes of 10 markers for £49.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this bulk pack contains \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e200 black permanent markers in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. At just \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£2.50 ex VAT per 10-pack – approximately 25p per marker\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e – it's ideal for businesses, schools, warehouses and organisations requiring permanent markers in volume.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBulk Pack: 200 markers for £49.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e20 boxes of 10 markers\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £2.50 ex VAT per box of 10\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eApproximately £0.25 ex VAT per marker\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eFine \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e0.8mm line width\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePermanent black ink\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFine point for accurate marking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTough marker designed for regular use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for CD and DVD marking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for a wide range of fine permanent marking tasks\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGenuine Hainenko IKON K90\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eManufacturer stock code \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eK90-01\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTypical Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWarehouses and stockrooms\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eOffices and workplaces\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSchools and education\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCD\/DVD marking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLabels and identification\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFine permanent marking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGeneral business and commercial use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBrand:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Hainenko\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eRange:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e IKON\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eModel:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e K90\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eStock Code:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e K90-01\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eColour:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Black\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eType:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Fine Permanent Marker\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eLine Width:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 0.8mm\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Configuration:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 20 x boxes of 10\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTotal Quantity:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 200 markers\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBulk Price:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e £49.99 ex VAT \/ £59.99 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice Per 10-Pack:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Approx. £2.50 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice Per Marker:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Approx. £0.25 ex VAT \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003e\u003c\/h3\u003e","brand":"Hainenko","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58976453624140,"sku":"983237","price":59.99,"currency_code":"GBP","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/21MS11.jpg?v=1790626850"},{"product_id":"hainenko-clear-plastic-ruler-50cm-20-inch-24-pack-bulk-box-metric-imperial","title":"Hainenko Clear Plastic Ruler 50cm \/ 20 Inch – 24 Pack Bulk Box | Metric \u0026 Imperial","description":"\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eHainenko Clear Plastic Ruler 50cm \/ 20 Inch – 24 Pack Bulk Box | Metric \u0026amp; Imperial\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£19.99 ex VAT per box of 24 rulers\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£23.99 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJust £0.83 ex VAT per ruler\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eHainenko 50cm Clear Plastic Rulers\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e are practical, durable measuring rulers designed for everyday use in \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eschools, offices, workshops, warehouses and other commercial environments\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eEach ruler measures \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e50cm \/ 20 inches\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e and features both \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003emetric and imperial measurements\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, making it suitable for a wide variety of measuring, drawing and marking tasks. The transparent plastic construction also allows the surface underneath the ruler to remain visible while measuring. Hainenko confirms the 50cm\/20-inch size and dual metric\/imperial graduations for stock code 843800\/1. \u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ebulk box of 24 rulers for £19.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this works out at just \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£0.83 ex VAT per 50cm ruler\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, making it a cost-effective option for organisations requiring rulers in quantity.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBulk Box: 24 rulers for £19.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £0.83 ex VAT per ruler\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003e50cm \/ 20-inch length\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eClear plastic construction\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMetric and imperial measurements\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for accurate everyday measuring\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTransparent design allows visibility underneath\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for schools, offices and commercial environments\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eHainenko stock code \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e843800\/1\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eSupplied in manufacturer's box of 24 \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTypical Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSchools and classrooms\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eOffices\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWarehouses and stockrooms\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWorkshops\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDrawing and marking\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMeasuring larger documents and materials\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGeneral commercial and educational use\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBrand:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Hainenko\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eProduct:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e WB 20 Inch Ruler\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eStock Code:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 843800\/1\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eColour:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Clear\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eMaterial:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Plastic\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eLength:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 50cm \/ 20 inches\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eMeasurements:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Metric \u0026amp; Imperial\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Quantity:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 24 rulers\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Price:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e £19.99 ex VAT \/ £23.99 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice Per Ruler:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Approx. £0.83 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Hainenko","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58976469647692,"sku":"983239","price":23.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/51JHV5_jk1L._AC_SL1000__1.jpg?v=1790627201"},{"product_id":"hainenko-value-medium-ballpoint-pens-violet-20-x-50-packs-1-000-pens-bulk-box","title":"Hainenko Value Medium Ballpoint Pens Violet – 20 x 50 Packs (1,000 Pens) | Bulk Box","description":"\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eHainenko Value Medium Ballpoint Pens Violet – 20 x 50 Packs (1,000 Pens) | Bulk Box\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£42.99 ex VAT per bulk pack\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£51.59 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJust £2.15 ex VAT per box of 50\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly 4.3p ex VAT per pen\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eHainenko Value Medium Ballpoint Pens\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e are economical everyday writing pens designed for high-volume use across \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eoffices, schools, warehouses, workplaces and other commercial environments\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eEach pen features a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1.0mm medium ballpoint tip producing an approximately 0.7mm line\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, together with a transparent barrel and violet cap\/end components to clearly identify the ink colour. The pens also feature a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003emetal cone tip holder and vented safety cap\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003ca href=\"https:\/\/www.officestationery.co.uk\/product\/valuex-ballpoint-pen-1-0mm-tip-0-7mm-line-violet-pack-50-864017-18498ha-487215HA\/?utm_source=chatgpt.com\"\u003eOffice Stationery\u003c\/a\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eSupplied as \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e20 boxes of 50 pens for £42.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this bulk deal contains an impressive \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,000 violet ballpoint pens in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. At approximately \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£2.15 ex VAT per box of 50 – just 4.3p per pen\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e – it's an excellent-value option for businesses and organisations requiring stationery in volume.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBulk Pack: 1,000 pens for £42.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e20 boxes of 50 pens\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £2.15 ex VAT per box of 50\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJust 4.3p ex VAT per pen\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eViolet ink\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMedium ballpoint\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003e1.0mm tip\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eApprox. 0.7mm line width\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTransparent barrel\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCap and end indicate ink colour\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMetal cone tip holder\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eVented safety cap\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eIdeal for high-volume everyday writing \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003ca href=\"https:\/\/www.officestationery.co.uk\/product\/valuex-ballpoint-pen-1-0mm-tip-0-7mm-line-violet-pack-50-864017-18498ha-487215HA\/?utm_source=chatgpt.com\"\u003eOffice Stationery\u003c\/a\u003e\u003c\/span\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTypical Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eOffices and workplaces\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSchools and colleges\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWarehouses and stockrooms\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eReception and administration\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eForms and paperwork\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGeneral everyday writing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eBulk stationery supplies\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eManufacturer:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Hainenko Limited\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eProduct Code:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 864017\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eInk Colour:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Violet\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTip:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Medium, 1.0mm\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eLine Width:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 0.7mm\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eIndividual Pack:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 50 pens\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBulk Quantity:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 20 x 50 packs\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTotal Quantity:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e1,000 pens\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBulk Price:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£42.99 ex VAT \/ £51.59 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice Per 50-Pack:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Approx. \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£2.15 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice Per Pen:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Approx. \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£0.043 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eEAN:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 5021203933068 \u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"FOCUS","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58976495370572,"sku":"983243","price":51.59,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/71eOmtgFg1L._AC_SY879.jpg?v=1790627721"},{"product_id":"soudal-parquet-timber-sealant-light-oak-300ml-24-cartridge-bulk-box-wood-laminate-floors","title":"Soudal Parquet \u0026 Timber Sealant Light Oak 300ml – 24 Cartridge Bulk Box | Wood \u0026 Laminate Floors","description":"\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eSoudal Parquet \u0026amp; Timber Sealant Light Oak 300ml – 24 Cartridge Bulk Box | Wood \u0026amp; Laminate Floors\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£78.99 ex VAT per box of 24 cartridges\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£94.79 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJust £3.29 ex VAT per 300ml cartridge\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eSoudal Parquet \u0026amp; Timber Sealant in Light Oak\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e is a high-quality, flexible \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ewater-based acrylic joint sealant\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e designed for filling and sealing joints in \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eparquet, laminate and timber flooring\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eThe Light Oak colour is designed to complement wood flooring, helping produce a more discreet finish than a conventional white or clear sealant. It is ideal for filling joints in flooring, sealing connections between \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eparquet floors, skirting boards and walls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, and repairing cracks in wooden floors. \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eThe cured sealant can be \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003epainted or varnished\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, including with different types of parquet varnish. Its water-based formulation is \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003esolvent and silicone free\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e and virtually odourless, with excellent adhesion to common timber, laminate and porous building surfaces. \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24-cartridge bulk box for £78.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this works out at just \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£3.29 ex VAT per 300ml cartridge\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, making it ideal for flooring contractors, joiners, installers, property maintenance companies and other trade users.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBulk Box: 24 cartridges for £78.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £3.29 ex VAT per 300ml cartridge\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003e24 x 300ml cartridges\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLight Oak colour\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFlexible acrylic flooring joint sealant\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWater-based formulation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDesigned for parquet, laminate and timber floors\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent adhesion to porous surfaces\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSolvent and silicone free\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eVirtually odourless\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eColourfast\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePaintable after curing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCan be varnished after curing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eSuitable for joints from \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e5mm to 20mm wide\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eUp to \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e15% movement capability\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eTemperature resistance after curing: \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e-20°C to +80°C\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTypical Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSealing joints in parquet flooring\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSealing joints in laminate flooring\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFilling cracks in wooden floors\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eJoints between flooring and skirting boards\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eConnections between timber flooring and walls\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFlooring installation and finishing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eRepair and maintenance work \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBrand:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Soudal\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eProduct:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Parquet \u0026amp; Timber Sealant\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eColour:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Light Oak\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eSize:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 300ml\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eType:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Water-Based Acrylic Sealant\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Quantity:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 24 cartridges\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Price:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£78.99 ex VAT \/ £94.79 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice Per Cartridge:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eApprox. £3.29 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eApplication Temperature:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e +5°C to +30°C\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTemperature Resistance:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e -20°C to +80°C\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJoint Width:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 5–20mm \u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Soudal","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58976531153228,"sku":"983245","price":94.79,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/61JrPuqi9vL._SL1500__1.jpg?v=1790628372"},{"product_id":"soudal-parquet-timber-sealant-middle-oak-290ml-24-cartridge-bulk-box-wood-laminate-floors","title":"Soudal Parquet \u0026 Timber Sealant Middle Oak 290ml – 24 Cartridge Bulk Box | Wood \u0026 Laminate Floors","description":"\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eSoudal Parquet \u0026amp; Timber Sealant Middle Oak 290ml – 24 Cartridge Bulk Box | Wood \u0026amp; Laminate Floors\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£78.99 ex VAT per box of 24 cartridges\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£94.79 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJust £3.29 ex VAT per cartridge\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eSoudal Parquet \u0026amp; Timber Sealant in Middle Oak\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e is a flexible, water-based acrylic joint sealant designed for filling and sealing joints in \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eparquet, laminate and timber flooring\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eThe \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eMiddle Oak\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e colour provides a wood-toned finish for matching with medium oak and similar flooring shades. It is ideal for filling floor joints, cracks in wooden floors and connection joints between \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eparquet flooring, skirting boards and walls\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eThe formulation is \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003esolvent and silicone free, virtually odourless and colourfast\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, and can be painted or varnished after curing. It adheres to common timber and laminate flooring as well as porous building surfaces. \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24-cartridge bulk box for £78.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this works out at just \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£3.29 ex VAT per 290ml cartridge\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, making it ideal for flooring contractors, joiners, installers, property maintenance companies and other trade users.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBulk Box: 24 cartridges for £78.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £3.29 ex VAT per cartridge\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003e24 x 290ml cartridges\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMiddle Oak colour\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFlexible acrylic flooring joint sealant\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eWater-based formulation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for parquet, laminate and timber floors\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for joints and cracks in wooden flooring\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSolvent and silicone free\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eVirtually odourless\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eColourfast\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePaintable and varnishable after curing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eMaximum movement capability of \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e15%\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eSuitable for joints \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e5–20mm wide\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eGenuine Soudal professional product \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTypical Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eParquet flooring\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLaminate flooring\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTimber and wooden floors\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFilling cracks in wooden flooring\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eJoints between floors and skirting boards\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eConnections between flooring and walls\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFlooring installation and finishing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eRepair and maintenance work\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBrand:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Soudal\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eProduct:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Parquet \u0026amp; Timber Sealant\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eColour:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Middle Oak\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eSize:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 290ml\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eType:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Water-Based Acrylic Sealant\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Quantity:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 24 cartridges\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Price:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£78.99 ex VAT \/ £94.79 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice Per Cartridge:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eApprox. £3.29 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJoint Width:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 5–20mm\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eMovement Capability:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Up to 15%\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ch3\u003e\u003c\/h3\u003e","brand":"Soudal","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58976539541836,"sku":"983247","price":94.79,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/soudal-parquet-joint-sealant-300ml-laminate-wooden-medium-oak_5411183122307_01c_MP.webp?v=1790628642"},{"product_id":"soudal-soudafoam-gun-window-door-expanding-foam-750ml-24-can-bulk-box-gun-grade","title":"Soudal Soudafoam Gun Window \u0026 Door Expanding Foam 750ml – 24 Can Bulk Box | Gun Grade","description":"\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eSoudal Soudafoam Gun Window \u0026amp; Door Expanding Foam 750ml – 24 Can Bulk Box | Gun Grade\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£96.99 ex VAT per box of 24 cans\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£116.39 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJust £4.04 ex VAT per 750ml can\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eSoudal Soudafoam Gun Window \u0026amp; Door 750ml\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e is a professional \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003egun-grade polyurethane expanding foam\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003especifically formulated for filling and insulating around \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePVCu, aluminium and wooden window and door frames\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eThe one-component, moisture-curing foam combines \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ehigh filling capacity with excellent stability, thermal insulation and acoustic performance\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e. The threaded canister is designed for use with a compatible foam applicator gun, providing greater control and precision during professional installation work. \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eSoudal's \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eDuraValve\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e technology helps maintain optimal yield throughout the product's shelf life, including when cans have been stored or transported lying down. Each 750ml can provides approximately \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e22 metres of joint yield and 28 litres of box yield\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e under the specified test conditions. \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e24-can bulk box for £96.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this works out at just \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£4.04 ex VAT per 750ml can\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, making it ideal for window and door installers, builders, contractors and property maintenance companies.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBulk Box: 24 cans for £96.99 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £4.04 ex VAT per 750ml can\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003e24 x 750ml cans\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eProfessional \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eGun Grade\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e PU expanding foam\u003c\/span\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSpecifically formulated for windows and doors\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eApprox. \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e22m joint yield per can\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eApprox. \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e28L box yield per can\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e58 dB acoustic insulation\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eThermal conductivity: \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e0.037 W\/m·K\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eHigh filling capacity\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eExcellent stability\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eLess than 2% shrinkage after curing\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eDuraValve for improved yield and performance\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eGood adhesion to most construction surfaces\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eRapid curing \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTypical Applications\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFilling and insulating window frames\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFilling and insulating door frames\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePVCu, aluminium and wooden frame installation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFilling cavities and voids\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFilling around pipes and penetrations\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSealing openings in roof constructions\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eAcoustic insulation\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cspan\u003eImproving thermal insulation \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBrand:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Soudal\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eProduct:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Soudafoam Gun Window \u0026amp; Door\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eSize:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 750ml\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eType:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Gun Grade PU Expanding Foam\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eApplication:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Foam Gun\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eColour:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Champagne\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Quantity:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 24 cans\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Price:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£96.99 ex VAT \/ £116.39 inc VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePrice Per Can:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eApprox. £4.04 ex VAT\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJoint Yield:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Approx. 22m per can\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBox Yield:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Approx. 28L per can\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eAcoustic Rating:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 58 dB\u003c\/span\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eApplication Temperature:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e +5°C to +30°C\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Soudal","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58976563921228,"sku":"983249","price":116.39,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/2de0f072.webp?v=1790629020"},{"product_id":"chef-william-powdered-gelatine-650g-20-tub-bulk-pack-13kg-catering-foodservice","title":"Chef William Powdered Gelatine 650g – 20 Tub Bulk Pack (13kg) | Catering \u0026 Foodservice","description":"\u003ch3\u003e\u003cspan\u003eChef William Powdered Gelatine 650g – 20 Tub Bulk Pack (13kg) | Catering \u0026amp; Foodservice\u003c\/span\u003e\u003c\/h3\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£149.99 per 20-tub bulk pack\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eJust £7.50 per 650g tub\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e13kg total gelatine\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eChef William Powdered Gelatine\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e is a versatile professional catering ingredient used as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003esetting and gelling agent \u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003eacross a wide range of sweet and savoury recipes.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eMade from \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ebovine gelatine\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, the powdered format is ideal for professional kitchens, bakeries, caterers, food manufacturers and other high-volume foodservice users requiring a reliable setting ingredient. \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eIt can be used for \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ejellies, mousses, cheesecakes, desserts, terrines, flans, pies and other set preparations\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, with the amount adjusted depending on the firmness required. \u003c\/span\u003e\u003cspan\u003e\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eSupplied as a \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ebulk pack of 20 x 650g tubs for £149.99\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, providing a substantial \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e13kg of powdered gelatine in total\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e and working out at just \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e£7.50 per 650g tub\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBulk Pack: 20 x 650g tubs for £149.99\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eOnly £7.50 per 650g tub\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e13kg total product weight\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePowdered gelatine\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eBovine origin\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eProfessional catering-size 650g tubs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eReliable setting and gelling ingredient\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSuitable for sweet and savoury recipes\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eIdeal for professional kitchens and foodservice\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eConvenient resealable catering tubs\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eStore in a cool, dry place away from direct sunlight \u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eTypical Uses\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eJellies\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eMousses\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCheesecakes\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003ePanna cotta and set desserts\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eTerrines\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eFlans and pies\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eSavoury jellies\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\u003cspan\u003eCatering and food production\u003c\/span\u003e\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e","brand":"Chef William","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":58980197237068,"sku":"983250","price":149.99,"currency_code":"GBP","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/31dv_iS4xML._AC__1.jpg?v=1790680272"},{"product_id":"chef-william-chinese-curry-sauce-mix-4-54kg-catering-pack","title":"Chef William Chinese Curry Sauce Mix 4.54kg – Catering Pack","description":"\u003ch1 data-pm-slice=\"1 1 []\"\u003e\u003cspan\u003eChef William Chinese Curry Sauce Mix 4.54kg – Catering Pack\u003c\/span\u003e\u003c\/h1\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eChef William Chinese Curry Sauce Mix 4.54kg is a convenient catering ingredient designed for preparing rich, flavourful Chinese-style curry sauce. Ideal for recreating the familiar taste of takeaway-style curry, this versatile sauce mix is perfect for professional kitchens, restaurants, takeaways and foodservice businesses.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003ePerfect for \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eChinese chicken curry, curry and chips, curry sauce dips, rice dishes and takeaway meals\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, this convenient mix helps commercial kitchens prepare consistent batches of Chinese-style curry sauce without blending individual spices and ingredients from scratch.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eSupplied in a generous \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003e4.54kg bulk catering pack\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e, it is particularly suitable for busy takeaways, fish and chip shops and catering establishments requiring larger quantities of curry sauce.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eKey Features\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eChinese Takeaway-Style Curry:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Designed for preparing rich, aromatic Chinese-style curry sauce.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eConvenient Sauce Mix:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e A practical solution for preparing curry sauce without combining multiple individual ingredients.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eVersatile Applications:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Ideal for Chinese curries, chips, rice dishes, takeaway meals and dipping sauces.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eProfessional Catering Size:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Generous 4.54kg bulk pack, suitable for high-volume commercial kitchens.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eConsistent Preparation:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Helps businesses prepare repeatable batches of curry sauce for everyday foodservice.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eIdeal for Takeaways:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Particularly suitable for Chinese takeaways, fish and chip shops, restaurants and catering businesses.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eIdeal Uses\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eChinese-style chicken and beef curry\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eTraditional takeaway curry sauce and chips\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eCurry sauce for fish and chip shops\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eChinese-style vegetable curry\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eRice and noodle dishes\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eCurry sauce dips and takeaway meal accompaniments\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eCommercial catering and high-volume food preparation\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eProduct Specifications\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cul data-spread=\"false\"\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eBrand:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Chef William\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eProduct:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Chinese Curry Sauce Mix\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eNet Weight:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 4.54kg\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eProduct Type:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Curry Sauce Mix\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003eCuisine:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e Chinese-Inspired\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003e\u003cspan\u003ePack Quantity:\u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e 1 x 4.54kg Catering Pack\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003ePreparation\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003ePrepare according to the manufacturer's instructions on the packaging. Adjust batch quantities as required for your catering operation while maintaining the recommended mixing ratios.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eStorage Instructions\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eStore unopened in a cool, dry place away from direct sunlight, heat and moisture. Once opened, keep securely sealed and follow the manufacturer's storage instructions.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003ch2\u003e\u003cspan\u003eWhy Choose Chef William Chinese Curry Sauce Mix?\u003c\/span\u003e\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eChef William offers a range of convenient catering ingredients designed to support professional foodservice operations.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eThis Chinese-style curry sauce mix provides a practical solution for busy commercial kitchens looking to serve takeaway-style curry dishes while reducing preparation time.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cspan\u003eThe generous 4.54kg catering pack makes it particularly suitable for Chinese takeaways, fish and chip shops, restaurants and other businesses preparing curry sauce regularly.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Chef William","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":59042189934924,"sku":null,"price":19.99,"currency_code":"GBP","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/1047\/0948\/8972\/files\/chef-william-chinese-curry-sauce-4-54kg.webp?v=1791042969"}],"url":"https:\/\/kirkstallcommerce.co.uk\/collections\/bulk-boxes-pallet-deals.oembed?page=2","provider":"Kirkstall Commerce","version":"1.0","type":"link"}